پیام های حمله پهپادی انصارالله به آرامکو

انقلابیون یمنی روز چهارشنبه ۲۷ تیرماه برای نخستین بار با استفاده از پهپاد به آسمان ریاض نفوذ کرده و یکی از شرکت های پالایشگاه نفتی آرامکو را هدف قرارداد. یک منبع در یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اعلام کرد، یک پهپاد دور برد از نوع “صماد ۲”، پالایشگاه آرامکو در ریاض پایتخت عربستان را هدف قرار داد. این پهپاد برای انجام این ماموریت ویژه، مسافت بیش از ۱۰۰۰ کیلومتری را طی کرد.

در همین راستا سخنگوی ارتش یمن گفت که عملیات پهپادی اخیر نقطه عطفی اساسی در نبرد با دشمنان به شمار می‌رود. وی افزود، دستاورد یگان پهپادی ارتش یمن، سرآغازی قوی برای مرحله‌ای جدید از بازدارندگی در برابر تجاوز است. سخنگوی ارتش یمن تاکید کرد که روزهای آینده غافلگیری‌های جدیدی برای دشمنان در راه است.

شبکه المسیره یمن نیز با تایید این حمله اعلام کرد که ارتش یمن با پهپاد «صماد ۲» که پهپادی دور برد است، پالایشگاه نفتی شرکت نفتی آرامکو سعودی را در ریاض هدف قرار داده است. این شبکه نوشت که شرکت ملی نفت عربستان به وقوع آتش سوزی در پالایشگاه ریاض اعتراف کرده است. شرکت آرامکو در توییت خود نوشت که نیروهای دفاع مدنی و اطفاء حریق توانسته‌اند آتش سوزی در یکی از مخازن پالایشگاه ریاض را خاموش کنند و تحقیقات برای بررسی دلایل این آتش‌سوزی در جریان است. این نخستین عملیات در نوع خود برای یگان پهپادها در حمله به پایتخت متجاوزان سعودی است و بدین ترتیب پرده از قدرت بالای پروازی این پهپاد در مسافتهای طولانی که از هزار کیلومتر فراتر می رود برداشت.

اهمیت عملیات

پهپاد صماد-۲ مسافتی در حدود هزار کیلومتر را طی کرد و از صدها رادارها و سیستم های رهگیری هوایی عبور کرد و به ریاض پایتخت عربستان رسید و به یک هدف راهبردی مهم حمله کرد. شرکت آرامکو، شریان اصلی اقتصاد سعودی ها و بزرگترین شرکت جهانی نفتی است. علاوه بر این ، عملیات مهم در حالی صورت گرفت که در شرایط فعلی در بندر الحدیده فشار زیادی از سوی نیروهای متجاوز به انقلابیون وارد شده اما با این حال نیروهای ائتلاف سعودی در ۶ محور گرفتار شده اند. در واقع عملیات پهپادی اخیر پاسخ محکمی به تداوم عملیات الحدیده نیز بود.

پیام های عملیات پهپادی انصارالله

تقویت توانایی آفندی انصارالله: طبق اعلام وزارت دفاع یمن، نخستین پیام عملیات اخیر این است که حالا دیگر هیچ هدفی در هیچ کشوری از کشورهای متجاوز ائتلاف سعودی، دور از دسترس ارتش و کمیته‌های مردمی یمن نیست. ارتش یمن در طی دو سال گذشته از پهپادهای جدیدی رونمایی کرده که اسامی برخی از آن‌ها «الهدهد»، «الهدهد یک»، «الرقیب»، «قاصف» و «راصد» اعلام شده است. پهپاد صماد-۲ مسافتی در حدود هزار کیلومتر را طی کرد و از صدها رادارها و سیستم های رهگیری هوایی عبور کرد و به ریاض پایتخت عربستان رسید و به یک هدف راهبردی مهم حمله کرد. شرکت آرامکو، شریان اصلی اقتصاد سعودی ها و بزرگترین شرکت جهانی نفتی است.

افزایش توان بازدارندگی: عملیات پهپادی یمن آغاز مرحله جدیدی از نبرد بازدارندگی است. اخیرا یگان موشکی یمن از سکوهای زیرزمینی پرتاب موشک رونمایی کرد که این مسئله گامی مهم در تقویت قدرت بازدارندگی یمن بود. عملیات ویژه پهپاد صماد۲ نشان داد که دورترین نقاط نظامی عربستان اکنون در تیررس انصارالله است و این مسئله به معنای موفقیت انصارالله در نبرد بازدارندگی است. نکته مهم این است که این پهپاد بیش از هزار کیلومتر مسافت پیموده و به ریاض رسیده است این مسئله به این معنا است که شهرهای طی شده توسط این پهپاد به عنوان هدف های در تیررس انصارالله است. علاوه بر این، پهپاد از نظر سیستم های نشانه گیری و تکنولوژی پیشرفته، تقریبا شبیه هواپیماهای درونز آمریکاست. پیمودن مسافت ۱۳۰۰ کیلومتر در خاک عربستان تا ریاض، بدون آنکه از طریق پدافند هوایی پاتریوت عربستان رهگیری یا از طریق رادارهای نظامی رصد شود، و همین نشان می دهد این پهپاد به دستگاه های پیشرفته ایجاد پارازیت مجهز است و از توانمندی برای مانور تاکتیکی و استتار برخوردار است. همه این مسائل گواهی بر سطح پیشرفته بودن این پهپاد است.

تحقق وعده رهبر انصارالله: «عبدالملک الحوثی» رهبر انصارالله یمن وعده داده بود که در آینده با رونمایی از برخی توانمندی های نظامی در حوزه هوایی، سعودی ها را غافلگیر خواهد کرد. مردم یمن از آن زمان شروع به طراحی پهپاد کردند تا در مقابله با متجاوزان کارآمدی بسیاری داشته باشد. اکنون چندین نوع پهپاد در اختیار انصارالله قراردارد. علاوه بر این ، دبیرکل جنبش انصارالله یمن در آستانه آغاز چهارمین سال تجاوز سعودی‌ها به یمن اعلام کرده بود: «سال چهارم با پهپادهای دوربردمان خواهیم آمد.»

ضربه ای به طرح اقتصادی بن سلمان: محمد بن سلمان در راستای اجرای سند چشم انداز اقتصادی خود موسوم به سند ۲۰۳۰ سعی دارد تا ۵ درصد از سهام شرکت نفتی آرامکو را به بخش خصوصی واگذار کند. این امر زمانی قابل اجرا است که امنیت پالایشگاه های نفتی عربستان تامین باشد. حمله پهپادی انصارالله به مهمترین پالایشگاه نفتی آرامکو در ریاض به معنای عدم امنیت این پالایشگاه ها است و طبیعی است که در روند واگذاری آرامکو به بخش خصوصی می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

نتیجه

نکته مهم در عملیات پهپادی یمن این است که این پهپاد مسافت حدود ۱۳۰۰ کیلومتر را به ریاض طی کرده و صد ها رادار و پدافند هوایی متوجه آن نشده است. علاوه بر این باید تاکید کرد که توانایی پهپاد۲ در هدف قراردادن دقیق پالایشگاه بدون هیچ گونه خطایی است. این دقت بالا یک تهدید راهبردی برای امنیت ملی و همچنین اقتصادی عربستان به شمار می رود. تاکنون مراکز حساس اقتصادی و نظامی عربستان با خطر موشک های بالستیک یمن مواجه بودند و اکنون خطر پهپادهای دوربرد انصارالله نیز اضافه شده است. پیامدهای این عملیات تنها به هدف قرار گرفتن مراکز اقتصادی محدود نمی شود. در شرایط کنونی پالایشگاه نفتی توسط پهپاد یمنی هدف قرار می گیرد و ممکن است هدف بعدی نشست فرماندهان نظامی عربستان و یا حتی کاخ پادشاهی ملک سلمان باشد. محمد عبدالسلام سخنگوی رسمی انصارالله یمن در واکنش به این عملیات  اعلام کرد، پالایشگاه شرکت آرامکو در شهر ریاض توسط نیروی هوایی با یک فروند پهپاد دورپرواز از نوع صماد۲ تجربه‌ای موفقیت‌آمیز و ویژه به‌شمار می‌رود. به‌گفته عبدالسلام، نامگذاری پهپاد به نام شهید صماد (رئیس سابق شورای عالی سیاسی یمن) به‌عنوان سمبل مردم و ماهیت هدف مورد عملیات از یک سو و خودکامگی و جرایم مداوم دشمن از سوی دیگر باعث شده است که اماکن اقتصادی و نظامی هدفی ایده‌آل برای عملیاتی شدیدتر باشد.

انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *