پیام رئیس جمهور به نخست وزیر هند

رخدادهای ۱ تیر ۶۴

چکیده:

  • بزرگترین سیلوی کشور به ظرفیت ۱۲۰ هزار تن در تبریز مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

  • رئیس مجلس شورای اسلامی و سرهنگ قذافی رهبر لیبی دیدار و  گفت و گو کردند.

 

  • رزمندگان اسلام یک گردان کامل از تیپ ۴۲۳ لشکر ۲۱ عراق را به کلی منهدم کردند.

 

  • قائم مقام وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران وارد دهلی نو شد.

 

افتتاح بزرگترین سیلوی کشور در تبریز

آقای مهندس میر حسین موسوی نخست وزیر که به همراه دکتر غفوری فرد وزیر نیرو، مهندس زنگنه وزیر جهاد سازندگی، سرپرست بنیاد مستضعفان کشور و تنی چند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تبریز سفر کرده بود بزرگترین سیلوی کشور را به ظرفیت ۱۲۰ هزار تن افتتاح کرد.

آقای موسوی پس از افتتاح این سیلو اجرای این پروژه را معجزه ای از نوع معجزه های ۱۵ خرداد و ۱۷ شهریور و روز جهانی قدس ارزیابی کرد و گفت: زمانی که از انگلیسی ها خلع ید شد و اجرای این سیلو به جهاد سازندگی تحویل شد کارشناسان پیش بینی می کردند که ادامه این کار توسط ایرانی ها نشدنی است اما امروز ما شاهد اتمام این پروژه عظیم هستیم و ساختمان موفقیت آمیز آن نشان می دهد که نیروی متخصص و متعهد ما توانایی اجرای پروژه های عظیم و پیچیده مثل سدسازی و سیلوسازی را که همیشه در انحصار ابرقدرت ها بوده است را دارد.

مهندس زنگنه نیز درباره این پروژه گفت: این سیلو بزرگترین سیلوی کشور و نخستین سیلویی است که توسط ایران ساخته می شود.(۱)

 

مذاکرات هاشمی و قذافی در لیبی

آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که در راس یک هیئت عالی رتبه به لیبی سفر کرده است در فرودگاه طرابلس از سوی سرگرد جلود عضو شورای فرماندهی لیبی و علی بالخیر جانشین دبیر کل کنگره عمومی خلق و جمعی از مقامات عالی رتبه کشوری و لشکری این کشور مورد استقبال قرار گرفت.

بر اساس این گزارش در نخستین دور مذاکرات آقای هاشمی و سرهنگ قذافی رهبر لیبی هماهنگی و همسوئی مواضع دو کشور در قبال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران مورد تاکید قرار گرفت.

قذافی در این دیدار با اشاره به حمایت از ایران در جنگ تحمیلی گفت: جنگ ایران و عراق جنگی است که بین نیروهای انقلابی و نیروهای ارتجاعی در جریان است و ما علیه صدام و مرتجعین منطقه با شما همراه هستیم. آقای هاشمی نیز در این دیدار گفت: ما در این جنگ خودمان را با شما در یک جبهه می دانیم و جنگ را تا ساقط کردن رژیم عراق ادامه می دهیم.

آقای هاشمی در مورد لبنان نیز گفت: ما برای لبنان به خاطر آینده فلسطین اهمیت زیادی قائل هستیم و درگیری اساسی خود را با استکبار جهانی و ارتجاع منطقه در مرزهای فلسطین می بینیم و ملت خود را برای یک چنین رویاروئی آماده می کنیم. گفته می شود در این سفر قرار است مسائل لبنان که به نظر می رسد توطئه ای علیه جهان اسلام و کشورهای مترقی عرب باشد و نیز مسائل منطقه در گفت و گو با قذافی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.(۲)

 

نابودی کامل گردان ۴۲۳ عراق

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی از باختران رزمندگان تحت فرماندهی قرارگاه نجف اشرف در منطقه قصر شیرین طی یک عملیات نفوذی بر مزدوران دشمن تاختند و یک گردان کامل از تیپ ۴۲۳ از لشکر ۲۱ ارتش بعث مستقر در منطقه را به کلی تار و مار کردند.در این عملیات کلیه مواضع دشمن بر روی ارتفاعات ۴۲۷ به کلی منهدم شد. بر اساس گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی در این عملیات نیروهای رزمنده از چهار میدان وسیع مین گذشتند و مواضع دشمن را دور زدند و در سه جناح راست، چپ و میانی از پشت به سنگرها و مواضع دشمن تاختند.(۴)

 

سفر بشارتی به هند

آقای بشارتی قائم مقام وزارت امور خارجه کشور برای تسلیم پیام آیت الله خامنه ای رئیس جمهوری به نخست وزیر هند وارد دهلی نو شد.

آقای بشارتی در فرودگاه دهلی نو هدف از سفر خود به هند را تسلیم پیام کتبی رئیس جمهور به آقای راجیو گاندی نخست وزیر هند ذکر کرد و گفت: ما در دیدار با رهبران هند مواضعمان را در برابر قانون شکنی های رژیم بعثی مطرح می کنیم و از مجامع بین المللی می خواهیم عراق را به خاطر حملاتش به مناطق مسکونی ایران تحت فشار قرار دهند.(۴)

منابع:

۱٫ اطلاعات، ۱ تیر ۶۴، ص ۱۹
۲٫ اطلاعات، ۱ تیر ۶۴، ص ۴
۳٫ جمهوری اسلامی، ۱ تیر ۶۴، ص ۲
۴٫ جمهوری اسلامی، ۱ تیر ۶۴، ص ۵

انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *