مرگ «علی عبدالله صالح»؛ چشم فتنه در «صنعاء» کور شد

«علی عبدالله صالح کشته شد». این جمله کوتاه اما جنجال‌برانگیزی بود که ظهر روز دوشنبه در صدر اخبار بسیاری از رسانه های منطقه ای و بین المللی قرار گرفت و توجه همگان را به خود جلب کرد. دیکتاتور مخلوع یمن درحالی به هلاکت رسید که درحال فرار از شهر «صنعاء» به سمت استان «مأرب» بود؛ جایی که عمدتا تحت سیطره نیروهای متجاوز اماراتی است. علاوه براین، «یاسر العواضی» دبیرکل حزب کنگره ملی و همچنین «حسن الحمیدی» مسئول تیم حفاظتی نیز که صالح را همراهی می کردند، طی عملیات روز دوشنبه در شهر صنعاء، کشته شدند. پس از این عملیات ۵ تن از پسران علی عبدالله صالح به نام‌های خالد، صلاح، صخر، مدین و ریدان در شهر صنعاء دستگیر شدند. احمد، فرزند دیگر عبدالله صالح طی روزهای گذشته موفق به فرار شد و خود را به شهر «مارب» رسانده است.

پس از کشته شدن دیکتاتور مخلوع یمن، «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش أنصارالله طی یک سخنرانی اعلام کرد: «امروز بحرانی بزرگ پشت سر گذاشته شد و توطئه ای خنثی شد که تهدیدی جدی علیه امنیت و ثبات یمن به شمار می رفت. مردم یمن از خود این سوال را می‌پرسند که چگونه ممکن است فردی (علی عبدالله صالح) موضع خود را از مقابله با متجاوزان به همدستی با آنان تغییر دهد. دعوت او به فتنه گری، شورش، درگیری مسلحانه و از بین بردن امنیت و ثبات کشور مردم را شوکه کرده بود». وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: «انصار الله می دانست که صالح پیش از آنکه به مرحله اخیر برسد، هماهنگی گسترده ‌ای با متجاوزان به یمن داشته است. زمانی که صالح از آغاز فصلی تازه با متجاوزان سخن گفت، ما وی را دعوت به عقب نشینی کردیم اما نپذیرفت».

آدرس غلط متجاوزان سعودی به افکار عمومی

پس از بروز فتنه در شهر «صنعاء» با هدایت «علی عبدالله صالح» از اواخر هفته گذشته، ائتلاف متجاوز سعودی و رسانه های حامی آن تلاش کردند تا از طریق دادن آدرس غلط به افکار عمومی اینگونه وانمود کنند که درگیری های صنعاء، چیزی فراتر از منازعات میان «أنصارالله» و «کنگره ملی» به ریاست صالح، نیست. سعودی ها در صدد بودند تا از این رهگذر، ضمن سرپوش نهادن بر فتنه بزرگی که در صنعاء آغاز شده بود، چهره انصارالله را در نزد افکار عمومی یمن خدشه دار کنند. تلاش عربستان سعودی در این راستا، درحالی بود که درگیری های چند روز اخیر در صنعاء نه میان «أنصارالله» و «کنگره ملی» که میان «نیروهای امنیتی ـ مردمی» و «فتنه‌گران خائن» اتفاق افتاده بود.

علی عبدالله صالح با مواضع چند روز اخیر خود به خوبی نشان داده بود که به یکی از مُهره‌های عربستان سعودی و امارات متحده عربی تبدیل شده است. حتی بیانیه صادرشده از سوی ائتلاف متجاوز سعودی در خصوص حوادث و تحولات چند روز اخیر شهر صنعاء، خود مؤید این مسأله است. ائتلاف سعودی در بیانیه خود در این زمینه ضمن حمایت کامل از مواضع علی عبدالله صالح، از حوادث صنعاء به عنوان یک «انقلاب مبارک» یاد کرد! از سوی دیگر، عدم همراهی صالح با درخواست‌های متعدد و مکرّرِ انصارالله و شورای عالی سیاسی یمن برای ورود به گفتگوهای سیاسی جهت پایان درگیری‌ها نیز باعث شد تا تمامی شواهد و قرائن از ظهور فتنه ای بزرگ در صنعاء به رهبری متجاوزان سعودی ـ اماراتی و از طریق مُهره‌ای به نام علی عبدالله صالح، حکایت داشته باشند.

شکست پروژه سعودی ـ اماراتی «سقوط صنعاء»

در روز اول کوتای آشکار علی عبدالله صالح علیه نیروهای یمنی، وی مدعی تسلط بر فرودگاه صنعاء، ساختمان تلویزیون یمن و تعدادی از مناطق استراتژیک واقع در پایتخت این کشور شد؛ مسأله ای که موجب شد تا دستگاه های اطلاعاتی ـ امنیتی یمن خیلی زود به اهداف پنهان اقدامات دیکتاتور مخلوع یمن پی ببرند و به مقابله با آن بپردازند. هدف از فتنه بزرگ در صنعاء، پیاده سازی پروژه های شوم سعودی در این شهر بود؛ شهری که سعودی ها طی قریب به سال گذشته باوجود ارتکاب جنایت های فراوان در آنجا، تاکنون موفق به بسط سیطره خود بر آن نشده اند. بنابراین، بزرگترین هدف متجاوزان سعودی و اماراتی از به راه انداختن درگیری های داخلی در صنعاء این بود که این شهر به دست نیروهای تحت الحمایه آنها به رهبری صالح، سقوط کند.

در واقع، علی عبدالله صالح با رهبری فتنه اخیر در شهر صنعاء، وارد معامله بزرگی با سعودی‌ها شده بود. وی که مدت ها پیش از به راه افتادن فتنه اخیر، با متجاوزان سعودی ارتباط برقرار کرده بود، قصد داشت از طریق برعهده گرفتن کنترل صنعاء و سپردن آن به سعود‌ی‌ها و اماراتی‌ها، زمینه روی کار آمدن یکی از فرزندان خود در یمن را فراهم آورد. درهمین ارتباط، یک منبع مطلع از اتفاقات یمن فاش کرد: «طی دو هفته گذشته تماس های فشرده‌ ای میان علی عبدالله صالح و ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان برقرار بوده تا طرحی جدید برای به قدرت رسیدن فرزند صالح در یمن تکمیل شود. علت کودتای صالح علیه انصارالله و حمایت علنی او از عربستان، توطئه ای بود که از شهر ابوظبی هدایت می شد و هدف اصلی آن بازگرداندن خانواده صالح به عرصه قدرت در یمن بود».

از سوی دیگر، پشتیبانی هوایی جنگنده های ائتلاف سعودی از عملیات زمینی نیروهای صالح در شهر صنعاء، نشان از وجود نوعی همگرایی و هم افزایی تنگاتنگِ دو طرف در این شهر داشت. پوشش هوایی سعودی ها از عملیات های نیروهای تحت امر صالح تاجایی پیش رفت که حتی «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش «أنصارالله» نیز به آن واکنش نشان داد و اعلام کرد: «برای ما محرز شده است که جنگنده های متجاوز از فتنه‌گران خیانتکار در یمن حمایت نظامی به عمل می آورند».

صالح؛ «غده سرطانی» برای وحدت در یمن

امروز دیگر بر هیچکس پوشیده نیست که مهمترین نیاز کنونی مردم یمن به ویژه برای تداوم ایستادگی با تجاوز نظامی ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان سعودی، عنصر «وحدت» است. با این حال، علی عبدالله صالح به یک «غده سرطانی» برای مهمترین نیاز مردم یمن در برهه حساس کنونی تبدیل شده بود. تداوم وجود این غده سرطانی می توانست به سقوط شهر صنعاء منجر شود؛ به ویژه اینکه علی عبدالله صالح همچون عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن به دنبال باز کردن جبهه نبرد جدیدی در این شهر بود؛ جبهه ای که اگر تشکیل می شد و در صنعاء ریشه می دواند، تمامی امیدها برای پیروزی نهایی ارتش و کمیته های مردمی یمن در مقابل تجاوزکاران سعودی و هم‌پیاله‌های آنها را از میان می‌بُرد. پر واضح است که علی عبدالله صالح تصمیم نهایی خود برای تشکیل این جبهه جدید علیه نیروهای مقاومت یمن را اتخاذ کرده بود؛ درست به همین دلیل است که وی در نهایت تصمیم فرار از شهر صنعاء به سمت «مأرب» و در نزد اماراتی‌ها را عملیاتی ساخت؛ تصمیمی که البته با هوشیاری نیروهای مقاومت یمن و دستگاه های اطلاعاتی ـ امنیتی این کشور در نهایت به نتیجه مطلوب متجاوزان و مزدوران آنها منجر نشد.

شکست توطئه و بازگشت مجدد کابوس «بن سلمان»

عربستان سعودی به دلیل سلسله شکست های متعدد قریب به سه سال گذشته در یمن، حساب ویژه ای روی درگیری های داخلی در این کشور باز کرده بود. سعودی‌ها که از طریق جنگ مستقیم طی سال های گذشته به هیچ نتیجه ملموسی دست نیافته اند، تصمیم گرفته بودند تا از طریق جنگ نیابتی به رهبری دست‌نشاندگانی همچون علی عبدالله صالح، به مقابله با نیروهای مقاومت مردمی در یمن بپردازند. با کشته شدن صالح و تسلیم شدن صدها تَن از مزدوران تحت امرِ وی، این توطئه عربستان سعودی و هم‌پیمانانش عملا با شکست سنگینی مواجه شد. درهمین ارتباط، «حسام یحیی» مجری شبکه قطری «الجزیره» با انتشار پست توئیتری اعلام کرد: «با کشته شدن صالح، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی از تحقق یک پیروزی توهمی محروم ماند. عربستان سعودی و امارات قصد داشتند پس از تحقق این پیروزی، به صورت گسترده آن را تبلیغ کنند». مجری شبکه الجزیره همچنین اعلام کرد: «صالح کشته شد و کابوس برای عربستان و بن سلمان دوباره بازگشت».

براساس آنچه که گفته شد، عربستان سعودی درحال حاضر دست خود را بیش از هر زمان دیگری در یمن خالی می بیند. اکنون سعودی ها خود را برای توطئه ای جدید در یمن آماده می‌کنند؛ توطئه ای که به نظر می رسد قرار است به رهبری یکی از فرزندان علی عبدالله صالح، هدایت شود. ابعاد مختلف این توطئه زمانی بیشتر آشکار شد که «انور عشقی» ژنرال بازنشسته سعودی از احمد، فرزند صالح به عنوان جانشین وی در یمن یاد کرد. وی در این خصوص گفت: «احمد، فرزند صالح که هم اکنون در امارات به سر می برد جانشین پدرش خواهد شد چرا که ائتلاف عربی به وی بیشتر از پدرش اعتماد دارد و همچون پدرش اهل فریب و تغییر مواضع نیست». وی افزود: «ما به علی عبدالله صالح قبل از کشته شدنش گفتیم که اگر پیروزی را می خواهد باید به عربستان بیاید و صلح را امضا کند و نبرد را از خارج مدیریت نماید اما وی قبل از تحقق این موضوع کشته شد و احمد راه پدرش را ادامه خواهد داد». برهمین اساس، به نظر می رسد که ماجراجویی سعودی ها در یمن ادامه دارد و آنها حاضر نیستند با عبرت گرفتن از گذشته ضمن اعتراف به اشتباهات استراتژیک‌شان از تداوم قتل و غارت در یمن دست بکشند. بدون شک، توطئه آینده متجاوزان سعودی برای به زانو درآوردن نیروهای مقاومت در یمن نیز همچون گذشته با شکست مواجه خواهد.

انتهای متن/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *