جریان تکفیر ، دشمن وحدت مسلمین است

خداوند در قرآن تمامی پیروان ادیان توحیدی را به وحدت بر اساس مشترکات فرا می خواند. آیات فراوان در قرآن هست که تاکید بر وحدت مسلمانان و یکپارچگی آنان دارد. از نظر عقل و منطق هم، کسانی که خداوند را، پیامبرش را و کتاب پیامبر را قبول دارند؛ باید در یک جبهه واحد باشند. هر کتاب آسمانی مسلمانان، به همان اندازه که بر روی وحدت آنان تاکید شده، از تفرقه و جدایی میان مسلمانان نهی شده است. آیه شریفه «واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا» (آل عمران)، تصریح بر وحدت مسلمانان و پرهیز از تفرقه دارد.

این وحدت، همدلی، انسجام و یکپارچگی مورد انتظار حضرت حق از مسلمانان، نشانه عبودیت، بندگی و تبعیت آنان از خالق عالم هستی و پیامبر گرامی اسلام است. حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) که منادی وحدت مسلمانان بودند و بر اساس آموزه های قرآنی برای تحقق این امر مهم، هفته وحدت را اعلام کردند؛ وحدت را از جنود الهی و تفرقه را از جنود شیطان می دانند. معنای این سخن آن است که در جهان اسلام، هر کس به دنبال وحدت مسلمانان باشد و در این راستا مجاهدت نماید، کاری خدایی انجام می دهد و در نقطه مقابل، هر کس با هر انگیزه و دلیلی به دنبال ایجاد تفرقه در میان مسلمانان باشد، کاری شیطانی انجام می دهد. تبعیت از کانون واحد و قرارگاه معین، یکپارچگی ایجاد می کند. موفقیت ها برای پیروان یک مکتب، با وحدت آنان به دست می آید. مسلمانان دارای اصول، مبانی و اهداف مشترک هستند. اگر با وجود برخورداری از کثرت جمعیت و تمامی مواهب الهی، گرفتار مصیبت ها و عقب ماندگی ها و فلاکت ها شده اند، دلیل اصلی آن در عدم پایبندی عملی به این اصول و مبانی است. دلیل اصلی مشکلات در جهان اسلام، تفرقه و عدم تبعیت و پیروی از آن کانون واحد و قرارگاه اصلی است.

خداوند می فرماید: «یا ایها الذین آمنوا اطیعوالله و اطیعواالرسول و اولی الامر منکم» به راستی اگر مسلمانان از خدا، رسول و اولی الامر اطاعت می کردند، به این وضعیت کنونی گرفتار می شدند؟ پاسخ روشن است. این وضعیت اسف بار در جهان اسلام، نتیجه تبعیت نکردن از خدا و پیامبرش می باشد. در صورتی که مسلمانان همگی از رسول خدا پیروی کنند، همگی در یک صف واحد و جبهه متحد به صورت همدل و همراه قرار می گیرند. آیه شریفه ۲۹ از سوره مبارکه فتح، بر همین نکته تصریح دارد و می فرماید: «محمد رسول الله و الذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم.» بر اساس صریح این آیه، کسانی که با پیامبر خدا هستند، با یکدیگر رئوف و مهربان بوده و در مقابل کفار شدید هستند. حضرت امام خمینی (ره) در تفسیر این آیه شریفه می فرمایند؛  این آیه میزان است. با این آیه می توان فهمید پیروان واقعی رسول خدا چه کسانی هستند. آنان که با یکدیگر مهربان بوده و همدل و همراه هستند و در مقابل کفار شدید می باشند و دست به مقاومت و مبارزه می زنند، آنان مسلمانان واقعی و پیروان راستین رسول خدا هستند.

بر اساس چنین آموزه هایی پس از انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی پرچم وحدت میان تمامی مسلمانان را به اهتزاز درآورد و رهبر کبیر انقلاب اسلامی، ایام ولادت باسعادت نبی مکرم اسلام را، هفته وحدت اعلام کردند. اما در نقطه مقابل، جریان های ساخته و پرداخته یهود در میان مسلمانان، پرچم تفرقه بلند کرده، با وحدت در ستیزند. در زمان حاضرنیز جریان تکفیر، بیشترین دشمنی را با موضوع وحدت در جهان اسلام به صورت عملی انجام می دهد. جریان تکفیر به شکل امروزی، به طور قطع ساخته دست استعمارگران و صهیونیزم بین الملل است.

این جریان که در قالب گروه های تروریستی در سال های اخیر فعال شده، بیشترین ضربه را بر اسلام و مسلمین وارد ساخته است. گروه های تکفیری همانند داعش، کارکردی جز جلوگیری از وحدت مسلمین در راستای تامین منافع دشمنان اسلام ندارند. بر همین اساس است که دشمنان به تقویت آنان می پردازند. تصریح ترامپ مبنی بر اینکه، آمریکا موسس داعش است، نشان می دهد که آمریکایی ها و صهیونیست ها، چگونه از وحدت مسلمین وحشت دارند و برای جلوگیری از این وحدت، برای ایجاد اختلاف، جنگ و کشتار در جهان اسلام به دست خود مسلمانان، سرمایه گذاری می کنند. متاسفانه در داخل جهان اسلام، خاندانی که مدعی خادم حرمین شریفین است، پرچمدار این تفکر تکفیری وهابی می باشد.

رژیم سعودی هم اکنون، بیشترین تلاش ها را برای ایجاد اختلاف در جهان اسلام انجام می دهد. آشکار شدن پیوندها میان رژیم صهیونیستی و حکومت قبیله ای آل سعود در عربستان، نشان می دهد که اساسا این خاندان در سرزمین وحی، از سوی استعمار به قدرت رسید تا مانع وحدت مسلمانان باشد. بررسی ها در دهه های اخیر نشان می دهد، رژیم آل سعود بیشترین خدمات را به بیگانگان و دشمنان مسلمانان داشته است. اگر بپذیریم که تنها راه رهایی مسلمانان از وضعیت اسف بار کنونی، رسیدن به وحدت و غلبه بر اختلافات است، باید یک نهضت فکری – فرهنگی در جهان اسلام علیه جریان تکفیر به راه افتد. مسلمانان باید به صورت یکپارچه علیه این تفکر و اندیشه انحرافی تفرقه افکن قیام کنند. برای شکل گیری این نهضت فکری – فرهنگی، علما، نخبگان و خواص در جهان اسلام، مسئولیتی بس سنگین بر عهده دارند.

داعش از بعد نظامی در منطقه و خصوصا کشورهای عراق و سوریه شکست خورد و به تاریخ پیوست. اگر فکر و اندیشه داعش فرونریزد، روزی دیگر و در جایی دیگر، این اندیشه انحرافی در جهان اسلام، حمام های خون به راه خواهد انداخت. دشمنان مصمم هستند از این تفکر انحرافی برای ضربه به اسلام و مسلمین استفاده مستمر داشته باشند. تنها راه ناکام ساختن دشمنان، خشکاندن ریشه های این تفکر و اندیشه ضد وحدت در جهان اسلام است. 

انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *