جمهوری اسلامی ایران هرگز خودزنی نخواهد کرد

دولت ایالات متحده برخلاف تعهداتش طبق برجام، راهبرد تقابلی و تشدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی و ملت ایران را در پیش گرفته است. دولت ترامپ با شعار ناکارآمدی برجام در راستای تامین منافع آمریکا، نه تنها به دنبال کاهش تحریم ها طبق توافق هسته ای نیست؛ بلکه به دنبال اجرایی کردن قانون «کاتسا» به عنوان «مادر تحریم ها» می باشد. این قانون و اجرای آن در عمل، نقض فاحش برجام بوده و این توافق بین المللی را بی خاصیت می کند. آمریکایی ها با علم به پیامدهای نقض برجام، مصمم هستند این مسیر را طی کرده و با زیر پا گذاشتن برجام، فشارهای تحریمی به مراتب سنگین تر از دوران قبل از برجام را بر ایران وارد سازند. استدلال ترامپ و تمامی همراهان وی در کاخ سفید و همچنین در کنگره آمریکا، این است که برجام نتوانسته منافع آمریکا را تامین نماید. آمریکایی ها معتقدند؛ تنها با تغییر رفتار ایران در حوزه های گوناگون و از جمله در حوزه برنامه های نظامی و موشکی و مسائل منطقه، منافع آنها تامین می شود. بر همین اساس می گویند؛ برجام تنها خاصیتش محدودسازی برنامه هسته ای جمهوری اسلامی بود و نتوانست رفتار ایران در دیگر حوزه ها را تغییر دهد. انتقاد دولت ترامپ به اوباما، این است که برجام؛ فقط بخشی از ظرفیت هسته ای ایران را محدود ساخته، در حالی که قدرت یابی جمهوری اسلامی در منطقه و توسعه برنامه موشکی اش، کل منافع آمریکا را در منطقه غرب آسیا، به خطر انداخته است.

دولت آمریکا با چنین تحلیلی که برگرفته از تحلیل های راهبردی اندیشکده ها و مراکز مطالعاتی این کشور می باشد؛ راهبرد فشار بر ایران جهت تغییر برجام و یا برجام های موشکی و منطقه ای را در پیش گرفته است. تصور آمریکایی ها این است که با تشدید تحریم ها و افزایش فشارها براقتصاد ایران، می توانند به اهداف خود برسند. اهداف اصلی و راهبردی دولت ترامپ از رویکر تقابلی و تشدید تحریم ها عبارت است از:

  1. اهداف کوتاه مدت شامل تغییر رفتار منطقه ای ایران و محدودسازی قدرت دفاعی جمهوری اسلامی.
  2. اهداف بلند مدت شامل تغییر ساختارها در ایران و فروپاشی جمهوری اسلامی.

طراحان تحریم های جدید که از آن با عنوان «مادر تحریم ها» یاد می کنند؛ بر این باور هستند که با گذر زمان و افزایش فشارها بر اقتصاد ایران، جمهوری اسلامی در نهایت برای برداشته شدن تحریم ها و یا کاهش آن، به پای میز مذاکره خواهد آمد. در این صورت مطالبه اصلی آمریکایی ها برای برداشتن تحریم ها و کاهش دادن فشارها، تغییر عملی رفتار ایران در منطقه و برنامه موشکی خواهد بود.

آیا چنین اتفاقی رخ خواهد داد؟ آمریکایی ها از تجربه برجام استفاده کرده و می گویند؛ همانطور که تشدید فشارها و تحریم های هسته ای ، ایران را به پای میز مذاکره کشانده و ایرانی ها برای برداشته شدن تحریم های هسته ای، محدودیت های هسته ای را پذیرفتند؛ تشدید فشارهای جدید به خاطر برنامه موشکی و نفوذ منطقه ای، در نهایت آنان را به پذیرش محدودیت ها در این حوزه ها وادار می سازد. به طور قطع می توان گفت؛آمریکایی ها دچار یک اشتباه محاسباتی و قیاس نادرست شده اند. به عبارت دیگر آمریکایی ها، دچار نوعی توهم شده اند. آنها تصور می کنند چون ایرانی ها تحت فشار، محدودیت های هسته ای را پذیرفتند، تحت فشار هم تن به تغییر سیاست ها و رفتارها در منطقه داده، برنامه موشکی خود را هم کنار می گذارند. این قیاس، از اساس نادرست و بر مبنای فهم اشتباه از ملت و مسئولان ایرانی است؛ زیرا:

  1. سیاست و راهبرد ایران در مذاکرات هسته ای، از منطق خاصی برخوردار بود و فی نفسه ارتباطی با فشارها و تحریم ها نداشت. جمهوری اسلامی عضو آژانس بین المللی انرژی هسته ای بود و دستیابی به دانش و فناوری هسته ای را، حق ملت ایران می دانست. در هیاهوی جنجال های غربی ها با متهم سازی ایران به تلاش برای دستیابی به سلاح های هسته ای و بمب اتم،‌جمهوری اسلامی با هدف شفاف سازی و اعتمادسازی نسبت به ماهیت صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران،‌از همان سال ۱۳۸۲؛ سیاست و راهبرد مذاکره را در پیش گرفت. مذاکراتی که در نهایت پس از هسته ای شدن ایران و پذیرش اصل این واقعیت از سوی غرب و قدرتهای هسته ای، در سال ۱۳۹۲ به توافق هسته ای یا همان برجام منتهی گشت.
  2. برنامه های نظامی و خصوصا برنامه موشکی جمهوری اسلامی، دارای منطق خاص دیگری است. منطق این برنامه ها که از آموزه های دینی، عقلانیت و تجارب بشری سرچشمه می گیرد، افزایش قدرت دفاعی تا سطح بازدارندگی است. بر اساس این منطق، ملت ایران باید دارای اقتدار دفاعی باشد تا از امنیت برخوردار شود. ملت ایران و تمامی مسئولان در جمهوری اسلامی، بر این امر واقف هستند که امنیت کنونی کشور محصول قدرت دفاعی موجود است. بنابراین آمریکایی ها، سخت در اشتباه هستند که تصور می کنند ایرانی ها روزی در پای میز مذاکره، روی قدرت دفاعی خود معامله خواهند کرد. هرگز چنین روزی ییش نخواهد آمد. دلیل آن بسیار روش است. معامله بر روی قدرت دفاعی و پذیرش محدودیت ها در این حوزه، معنایی جز خودزنی و ایجاد زمینه برای حمله نظامی دشمن ندارد.
  3. نفوذ منطقه ای ایران نیز قابل مذاکره نیست و دلایل آن بسیار روشن است. آمریکایی ها از طریق تحریم، می خواهند ایران رفتار منطقه ای اش را تغییر دهد. منظورشان از این تغییر رفتار چیست؟ منظورشان این است که ایران از ملت های منطقه، از مظلومین منطقه، از حزب الله، از گروه های فلسطینی، از ملت سوریه، از ملت عراق، از ملت مظلوم یمن حمایت و دفاع نکند. آمریکایی ها می خواهند با وادار کردن ایران به تغییر رفتار منطقه ای، زمینه احیای سلطه مجدد خود بر منطقه را فراهم سازند. بدیهی است که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. حمایت از ملت ها و دفاع از مظلوم، از اصول قطعی و تغییرناپذیر جمهوری اسلامی است. نکته مهم دیگر این است که نفوذ منطقه ای جمهوری اسلامی و باز شدن ژئوپلیتیک ایران تا شرق مدیترانه و شمال سرزمین ها اشغالی، برای ایران عمق راهبردی ایجاد کرده و این وضعیت، یکی دیگر از عوامل اصلی اقتدار دفاعی ایران است. عمق راهبردی جمهوری اسلامی در منطقه، دلیل نقش آفرینی در اقتدار دفاعی و تولید قدرت بازدارندگی، هرگز قابل مذاکره نخواهد بود. مذاکره در این خصوص نیز، معنایی جز خودزنی و به استقبال جنگ رفتن ندارد.

انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *