دستاوردهای استراتژیک اجلاس جهانی علمای مقاومت در بیروت

دومین نشست اتحادیه جهانی علمای مقاومت صبح روز چهارشنبه گذشته در شهر بیروت، پایتخت لبنان آغاز به کار کرد. در این نشست ۲ روزه که همزمان با یکصدمین سالگرد صدور بیانیه «بالفور» (پایه گذار رژیم صهیونیستی) با شعار «فلسطین از وعده بالفور تا وعده الهی» برگزار شد، صدها عالم شیعه و سنی از سراسر جهان حضور بهم رساندند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مد ظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی همزمان با آغاز به کار نشست اتحادیه جهانی علمای مقاومت، پیامی را برای این نشست ارسال کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به «ماهر حمود» دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مقاومت تاکید کردند که مسئولیت سنگین و فراموش نشدنی فلسطین بر دوش همه دنیای اسلام است. ایشان افزودند: «بی ‌شک نخبگان علمی و روحانی و سیاسی و مسئولان کشورهای اسلامی بخش مهم ترین مسئولیت را بر دوش دارند؛ این، مبارزه‌ ای مقدس و خوش ‌عاقبت است؛ وعده‌ الهی، نصرت قطعی در این مبارزه است». رهبری نشست اتحادیه جهانی علمای مقاومت را بخشی از این حرکت عمومی و عظیم دانستند و تداوم مبارزه‌ متنوع با رژیم متجاوز صهیونیستی را به همه‌ کسانی که این مسئولیت بزرگ را احساس می کنند، توصیه کردند.

از سوی دیگر، شیخ ماهر حمود نیز درجریان این نشست مساله فلسطین را مهمترین مساله در جهان اسلام دانست و تاکید کرد که مقاومت بهترین راه و گزینه در رویارویی با تجاوزگری‌های رژیم صهیونیستی است. وی با اشاره به برخی تلاش ها برای معرفی مقاومت به عنوان تروریسم‌ گفت: مقاومت، تروریسم و توطئه نیست و از حمایت ملت فلسطین و امت اسلامی برخوردار است. حمود افزود: همچنانکه مقاومت در لبنان و غزه پیروز شد، از این پس نیز همه توطئه ها را شکست خواهد داد.

بُعد استراتژیک پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی

«مبارزه متنوع» با متجاوزان صهیونیست کلیدواژه بسیار مهمی است که مقام معظم رهبری در پیام خود خطاب به دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مقاومت از آن استفاده کرده‌اند. بکارگیری این کلیدواژه مهم برآمده از یک نگاه ژرف و همچنین یک رویکرد استراتژیک برای مقابله با دشمن شماره یک کشورهای جهان اسلام است. در واقع، رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام خود به علمای مقاومت تأکید می‌کنند که مواجهه با صهیونیسم تنها از رهگذر مبارزات میدانی با این رژیم نمی گذرد و برعکس، پیروزی میدانی بر این غده سرطانی منوط به تداوم حرکات عمومی و عظیم است؛ حرکاتی که علماء و نخبگان جهان اسلام اعم از شیعه و سنی طلایه داران آن هستند و در این زمینه نقش محوری ایفا می کنند. گسترده‌تر شدن دایره شمول مخالفان رژیم صهیونیستی در اقصی نقاط جهان و گردآوردن آنها در یک مکان واحد در بیروت یکی از مفاهیم «مبارزه متنوع» با رژیم صهیونیستی است. برگزاری نشست هایی همچون اجلاس جهانی علمای مقاومت ازجمله راهکارهایی است که می تواند تا حدود زیادی موجبات تحقق این مهم (مبارزه متنوع با صهیونیسم) را فراهم آورد.

اجلاس علمای مقاومت؛ میخی بر تابوت تفرقه‌افکنان شیعی ـ سنی

برگزاری اجلاس جهانی علمای مقاومت را می توان به مثابه میخی بر تابوت تفرقه افکنان میان علمای شیعی و اهل تسنن تلقی کرد. این اجلاس درحالی برگزار شد که علمای شیعی و سنی از بیش از ۸۰ کشور جهان در آن شرکت کردند. این مسأله عمق همگرایی و هم‌افزایی میان علمای شیعی و سنی به ویژه در عرصه مقاومت در برابر اشغالگران استعمارگر را به منصه ظهور رساند و خط بطلانی بر تمامی ادعاهای واهی و مغرضانه برای القاء اختلافات شدید میان نخبگان شیعی و سنی، کشید. بنابراین، یکی از مهمترین دستاوردهای اجلاس جهانی علمای مقاومت در بیروت، به شکست کشاندن پروژه نخ‌نمای «تفرقه افکنی میان شیعیان و اهل تسنن» است. کسانی که روزی گروه تروریستی ـ تکفیری داعش را با یک نام اسلامی به وجود آورده و آن را به جان مسلمانان بی گناه انداختند، همواره تلاش کرده اند تا توهماتی همچون اختلافات میان شیعیان و اهل تسنن را به عنوان علت اصلی ناامنی‌های ناشی از فعالیت های تروریستیِ تکفیریها معرفی کنند. این توطئه اما با برگزاری کنگره عظیم علمای جهان اسلام از ۸۰ کشور جهان، در نزد افکار عمومی با شکست مواجه شده است.

جنبش ضد صهیونیسم فراتر از مرزهای جغرافیایی

برگزاری نشست جهانی علمای مقاومت نشان داد که جنبش ضد صهیونیستی ـ آمریکایی مرزهای جغرافیایی و مرسوم را درنوردیده است و مقابله با صهیونیسم و ایستادگی در برابر سیاست‌های سلطه جویانه و رویکرد قلدرمآبانه آن دیگر حد و مرز نمی شناسد. مشارکت عظیم علمای مسلمان از نقاط مختلف جهان در این اجلاس بین المللی نشان می دهد که بیداری اسلامی متوقف نشده و همچنان ادامه دارد. بدون شک رژیم صهیونیستی و مسئولان کودک‌کُش آن نیز پیام این اتفاق بزرگ را دریافت کرده اند. از همین روی، از این پس آنها در کنار مقابله با فلسطین و فلسطینیان، برای مقابله با موج بیداری اسلامی در منطقه و جهان نیز بیش از پیش برنامه ریزی خواهند کرد. لذا می توان اینگونه نتیجه گرفت که پس از برگزاری اجلاس علمای مقاومت در بیروت، روح تازه ای در کالبد «بیداری اسلامی» نه تنها در منطقه بلکه در جهان، دمیده شده است.

صحه گذاشتن بر حقانیت مقاومت دربرابر اشغالگران

یکی دیگر از دستاوردهای مهم و راهبردی اجلاس علمای مقاومت در بیروت، صحه گذاشتن علمای شیعی و اهل تسنن از نقاط مختلف جهان بر حقانیت گزینه «مقاومت دربرابر اشغالگران و زورگویان» است. این اجلاس، پشتوانه ارزشمندی برای گزینه ای محسوب می شود که گروه‌های مختلف فلسطینی از ده‌ها سال پیش تاکنون حاضر به دست کشیدن از آن نشده اند. بدون تردید این دست حمایت ها از مقاومت آن هم در این مقیاس بزرگ جهانی، انگیزه گروه‌های مقاومت برای صف آرایی درمقابل متجاوزان صهیونیست به ویژه در سرزمین‌های اشغالی فلسطین را دوچندان خواهد کرد و از لحاظ معنوی کمک شایانی به تحقق پیروزی‌های آینده آنها در برابر صهیونیستها، می کند. کنگره عظیم علمای مقاومت به فلسطینیانی که سالها زیر یوغ ظلم و ستم صهیونیستها قربانی داده اند، این پیام را رساند که «شما تنها نیستید».

«مسأله فلسطین»؛ مهمترین مسأله جهان اسلام

درحالی که دشمن صهیونیستی تمام تلاش خود را به کار بسته و می بندد که مسأله فلسطین به حاشیه رانده شده و اذهان عمومی به طور کامل از آن منحرف شوند، اجلاس علمای مقاومت در بیروت، بار دیگر «مسأله فلسطین» را به عنوان مهمترین مسأله جهان اسلام به افکار عمومی منطقه و جهان معرفی کرده و نشان داد که مسلمانان بیکار نمی نشینند تا بیت المقدس به عنوان قبله اول مسلمانان جهان، به لقمه آسانی برای بلعیده شدن توسط صهیونیست‌های خون‌آشام تبدیل شود. برگزاری این اجلاس حاکی از آن بود که مسأله فلسطین هیچگاه در نزد علماء و نخبگان جهان اسلام، در تلاطم تحولات پی در پیِ سیاسی و میدانی، فراموش نخواهد شد و همچنان به عنوان اصلی ترین و اساسی ترین مسأله مسلمانان باقی خواهد ماند. همین مسأله موجب شده تا موجی از ترس و نگرانی بر صفوف صهیونیستها حاکم شود، چراکه اگر آنها تا دیروز تردید داشتند، امروز دیگر به این اطمینان رسیده اند که علمای جهان اسلام از هر مذهبی، به رسالت اصلی بر دوش خود یعنی زنده نگاه داشتن مسأله فلسطین، عمل خواهند کرد و تحت هیچ شرایطی و به هیچ قیمتی اجازه نخواهند داد که این مسأله مشمول مرور زمان شده و در نهایت به فراموشی سپرده شود.

حساب جدای علماء از حکام مرتجع عرب و سرسپردگانِ استکبار جهانی

اجلاس بزرگ علمای مقاومت در بیروت ثابت کرد که علمای جهان اسلام زیر بار فشارهای حکام مرتجع عرب و سرسپردگانِ ایالات متحده آمریکا و هم پیاله های آن، تسیلم نمی شوند. در واقع، مشارکت علمای شیعی و سنی در این اجلاس به مثابه «برائت عملی» آنها از مواضع حکام مزدور و سرسپرده سیاسی خود است. علمای جهان اسلام با رونق بخشیدن به اجلاس حمایت از مقاومت در بیروت نشان دادند که همچون حکام خودفروش، هیچ وابستگی در هیچ سطحی به اصحاب جهانی قدرت، ثروت و نفوذ ندارند و به همین دلیل از شعارهای آزادی‌خواهانه و عدالت طلبانه خود عدول نخواهند کرد؛ مسأله ای که بدون تردید زنگ هشدار را برای سران استکبار جهانی و در رأس آن ایالات متحده آمریکا به صدا درآورده است.

پایان سخن

تجربه سال های گذشته به خوبی این واقعیت را به اثبات رسانده است که دشمنان مقاومت به ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی و همچنین هم پیمانان منطقه ای و فرامنطقه ای آنها از نقش آفرینی مؤثر و فعال علماء در زمینه تنویر افکار عمومی نسبت به جنایت هایشان، به شدت می‌هراسند. اعدام «شیخ نمر النمر» از علمای برجسته عربستان سعودی توسط آل سعود، به خاک و خون کشیدن «شیخ ابراهیم زکزاکی» عالم برجسته شیعی در نیجریه توسط دولت و ارتش این کشور و همچنین تحت اقامت اجباری قرار دادن «شیخ عیسی قاسم» رهبر شیعیان بحرین توسط آل خلیفه تنها نمونه های کوچکی هستند که نشان می دهد متحدان و همپیمانانِ استکبار جهانی تا چه اندازه از نقش راهبردی علماء در تعیین نقشه راه مبارزه با اشغال و استعمار، احساس نگرانی می کنند. لذا برگزاری اجلاس بین المللی علمای مقاومت در بیروت آن هم در این برهه زمانی حساس که نشان داد علماء در مرکز میدان نبرد ایستاده اند، می‌تواند سرمنشأ بسیاری از برکات برای محور مقاومت در منطقه باشد.

انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *