پیامهای عملیات در مسجد الاقصی

عملیات شهادت طلبانه دو جوان فلسطینی که با سلاح های خودکار به نظامیان صهیونیست در مسجد الاقصی حمله کرده و تعدادی از آنان را مجروح و دو تن از نظامیان صهیونیست را کشته شدند، در واقع موج جدیدی ازانتفاضه مسجدالاقصی را رقم زد.  این دو جوان از شهرک ام الفجم و وابسته به گروه فتح انتفاضه بودند که در شرایط زمانی و سیاسی ویژه ای دست به این عملیات زدند. فتح انتفاضه مورد حمایت سوریه است و بخشی از نیروهای آن در خاک سوریه با تروریست های تکفیری مشغول نبرد هستند. عملیات فوق که به شهادت این دو جوان منجر شده از زاویه زمان و تحولات ویژه ای که در درون فلسطین و خارج از آن در جریان است و نوع واکنش هایی که نسبت بدان صورت گرفته حائز اهمیت است.

اگر چه در شهر بیت المقدس از سوی گروه های فلسطینی، در قالب انتفاضه جدید، ماههاست که سیستم امنیتی ، نظامی و اجتماعی صهیونیستها تحت فشار است ولی عملیات نظامی در مسجد الاقصی و از جوانان اراضی ۱۹۴۸ و به شکل مسلحانه، یک رخداد و تحول بزرگ تلقی می شود و نشان می دهد که سیر سرکوب و قتل آشکار فلسطینی ها در خیابان های اراضی اشغالی، نه تنها روند انتفاضه را متوقف نکرده بلکه با اجرای سطح جدیدی از عملیات ضد صهیونیستی، بر تهدیداتی که از سوی صهیونیستها نسبت به قدس و مسجد الاقصی در جریان است، به جهان اسلام  هشدار می دهد تا به مسئولیت تاریخی و اسلامی خود نسبت به فلسطین و سرزمین وحی و قبله اول مسلمین پایبند باشند. این در حالی است که صهیونیستها بجز حفاری های زیر مسجد الاقصی برای ویران کردن آن و بنا نمودن هیکل، قصد دارند در درون مسجد الاقصی و در باب الرحمه، ساخت یک معبد یهودی را در دستور کار قرار دهند.

در حالی دنیای اسلام شاهد این اقدامات ویران کننده در مسجدالاقصی است که وزیر خارجه بحرین ، کشته شدن نظامیان صهیونیست را غیرقانونی!!! خوانده و همصدا با آمریکا و دولت خودگردان فلسطین به محکوم کردن عملیات شهادت طلبانه پرداخته است و روابط امنیتی، تجاری، بازرگانی،‌ سیاسی و رسانه ای بحرین، امارات و عربستان بصورت گسترده با رژیم صهیونیستی دنبال می شود و ولیعهد بحرین در آخرین طرح صلح خود پیشنهاد ساخت یک جزیره برای فلسطینی ها در دریا را داده تا همه فلسطینی ها از سرزمین فلسطین اخراج شوند و فلسطین را حق الهی!!! برای صهیونیستها می داند. این در حالی است که عربستان ، بحرین و امارات  در کنار رژیم صهیونیستی ،گروههای مقاومت را تروریست معرفی کرده و از تروریستهای داعش و النصره و القاعده و … در سوریه ،عراق و یمن حمایت می کنند و صهیونیستها با تکیه بر تروریستهای داعش و النصره در حاشیه جولان و قنیطره در آرزوی ایجاد یک کمربند امنیتی هماننداقدامات ارتش لحد در جنوب لبنان هستند و از عملیات النصره در مقابل ارتش سوریه در جولان حمایت نظامی و آتش یاری می کنند.

به این نکته نیز باید توجه کرد  که کشورهای یاد شده با جدیت در سازمان ملل و در کنار آمریکا یک روند جدید برای حمایت از رژیم صهیونیستی و مشروعیت بخشی به این رژیم را آغاز کرده اند و محور عربستان در خلیج فارس در آرزوی مشترک با صهیونیستها، با حمایت ترامپ بدنبال تشکیل ائتلاف ضدایرانی و کنار زدن مسئله فلسطین بعنوان اصلی ترین مسئله جهان اسلامی هستند. در حالی این اقدامات توسط حامیان غربی و عربی صهیونیست ها رقم می خورد که امروز شاهد آن هستیم که صهیونیستها از روند نابودی داعش در سوریه و عراق و بی رمق شدن بقیه تروریستهای تکفیری و مورد حمایت عربستان و بحرین و امارات و قدرت یابی گفتمان مقاومت در سوریه نگران هستند.

ویژگی های عملیاتی، شرایط زمانی و تحولات منطقه ای،‌ این رخداد بزرگ در بیت المقدس را برجسته تر می کند. خصوصاً اینکه بجز تغییر در معادلات قدرت منطقه ای و فروپاشی شبکه هژمونی آمریکایی و قدرت یابی محور مقاومت منطقه ای و کنار رفتن نقاب نفاق کشورهای عربی هم پیمان با صهیونیستها، پرچم دفاع از قدس و فلسطین اشغالی در دست محور مقاومت منطقه ای قرار گرفته و هراس و دل مشغولی صهیونیستها و حامیان آنها را دوچندان کرده است.اقدام شهادت طلبانه دو جوان فلسطینی بار دیگر در آستانه سالگرد پیروزی مقاومت در سال ۲۰۰۶ و جنگ ۳۳ روزه حزب الله لبنان، نشان داد موج مقاومت در مقابل صهیونیست ها نه تنها خاموش نشدنی است ، بلکه امروز صهیونیست ها که بدنبال بازدارندگی حرکت مقاومت بودند، اکنون توان پیروزی سازی در مقابل مقاومت فلسطینی از  غزه تا کرانه باختری را نیز از کف داده اند و حمایت دیکتاتورهای عربی هم نمی تواند نجات دهنده آنها باشد زیرا سایه شوم این دیکتاتور ها سست ترین مأمن و پناهگاه برای صهیونیستها است.

انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *