پیام اقتدار موشکی؛تحول در هندسه قدرت جهانی

عملیات غرورآفرین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تروریست‌های تکفیری که چندسالی است با حمایت و برنامه‌ریزی حامیان بین‌المللی و منطقه‌ای خود امنیت منطقه ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک آسیای غرب و جنوب غربی را سلب کرده‌‌اند در صدر رسانه‌های دنیا و کشورهای منطقه و جهان قرار گرفت. این کنش دفاعی نشان از قابلیت و پتانسیل بالای توانمندی‌های دفاعی- امنیتی کشور در سایه تلاش‌های شبانه‌روزی فرزندان این مرز و بوم است که امروز شیرینی آن را به کام ملت نشاندند. هر ایرانی علاقه‌مند به نظام فارغ از هر گرایش سیاسی و جایگاه اجتماعی و… از این عملیات احساس غرور و افتخار کرد.

در ابتدا به نظر می‌رسد این عملیات اقدامی در مقابله با ترقه بازی روز ۱۲ رمضان سال جاری تروریست‌ها در مرقد مطهر امام خمینی(ره) و مجلس شورای اسلامی بود. هر چند این موضوع امری محتوم است، لیکن به نظر می‌رسد محدود کردن این اقدام غرورآفرین سپاه اسلام به همین موضوع حقیقتاً کم‌اهمیت‌پنداری نسبت به نمایش اقتدار دفاعی است. آنچه حائز اهمیت بوده این است که انجام این عملیات با این کیفیت برای اولین بار بعد از حدود ۳۰ سال و اعلان علنی آن، پیام‌های روشن دیگری برای جهانیان و کشورهای منطقه داشت که در راهبرد تحول در هندسه قدرت جهانی تحت تأثیر انقلاب اسلامی ایران قابل تفسیر و تأویل است. نگاهی هرچند کوتاه به عکس العمل‌های رسانه‌های مطرح دنیا و منطقه خود گویای صحت این گفته است، به عنوان نمونه به برخی از این موضع‌گیری‌ها اشاره می‌شود:‌

روزنامه امریکایی نیویورک تایمز: حمله موشکی سپاه نشانه‌ای از رشد قدرت نظامی ایران در منطقه است. این حمله پیامی به دشمنان ایران است که دارای چندین پایگاه نظامی در خاورمیانه‌اند. خبرگزاری روسی اسپوتنیک: سیلی را تروریست‌ها خوردند تا صدایش را دیگران بشنوند. روزنامه صهیونیستی هاآرتص: این اولین استفاده ایران از موشک‌های میان برد طی ۳۰ سال گذشته بود. انتقام موشکی ایران قدرت‌نمایی و پیامی به امریکا و اسرائیل بود. شبکه تلویزیونی الجزیره قطر: پیام موشک فراتر از انتقام شهیدان حادثه ترور تهران است.

آنچه از اظهارات فوق می‌توان نتیجه گرفت این است که دنیا به خوبی نسبت به نقش‌آفرینی اساسی ایران در تحول هندسه قدرت جهانی آگاه است. شکل‌گیری و پیروزی انقلاب اسلامی بر مبنای اندیشه‌های حضرت امام (ره) که برگرفته از اسلام ناب است، خود عامل مهمی در تغییر و تحول هندسه قدرت جهانی از بدو شکل‌گیری تا کنون بوده است. امروز حضور در دنیایی که سردمداران ظاهری آن اقتدار نظامی را یکی از عوامل اصلی برتری ملت‌ها می‌دانند و تفکرات رئالیستی جنگ‌طلبانه در پوشش صلح‌طلبی هنوز در سیاست‌های اعمالی آنان موج می‌زند کسب قدرت و اقتدار نظامی حداکثری مشروع با هدف دفاع از کشور و مظلومان عالم و مبارزه با ظالمان و ایجاد رعب و وحشت در دل آنان، بیش از پیش واجب می‌نماید. مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در تاریخ ۲۸/۳/۹۶ در دیدار با خانواده‌های شهدای مرزبان و مدافع حرم فرمودند: جمهوری اسلامی با اقتدار کامل [ایستاده]، بعد از این هم همین‌جور خواهد بود. این را همه بدانند – هم دشمن بداند، هم دوستان با اخلاص بدانند، هم آن دوستانی که گاهی دلشان می‌لرزد بدانند- که جمهوری اسلامی مستحکم ایستاده است و بدانید آنها نمی‌توانند به ما سیلی بزنند، ما به آنها سیلی خواهیم زد.

وضع تحریم‌های موشکی و تصویب قوانین تحریم سپاه پاسداران توسط مجلس سنای امریکا در روزهای گذشته نشان از استیصال استکبار جهانی دارد که بر این اساس حرکت بر مدار اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی برای تهییج افکار عمومی جهان علیه اسلام و ایران را دنبال می‌کند، لیکن حضور مقتدرانه مستشاری سپاهیان اسلام در کشورهای منطقه به ویژه سوریه و پیروزی‌های چشمگیر جبهه مقاومت از یک سو، سلسله‌ناکامی‌های نظامی امریکا در عراق، افغانستان و سوریه از سوی دیگر بیش از پیش ضعف و زبونی ایالات متحده و نوکران منطقه‌ای‌اش را نشان داده و پایه‌های مشروعیت رژیم صهیونیستی و حکام قبیله سعودی را به عنوان متحدان غرب، امریکا و متعارضان منطقه‌ای ایران اسلامی لرزان کرده و از این رهگذر موجبات ارتقای جایگاه نظام ایران را در منطقه بیش از پیش نشان می‌دهد. همه این اتفاقات از سویی و انسجام درونی و نظام مردمسالار دینی و پیشرفت‌های روزافزون علمی و صنعتی و دانش‌بنیان سبب شده جمهوری اسلامی ایران حضور خود را در جهان به عنوان یک قدرت فرامنطقه‌ای تثبیت کند تا جایی که قدرت‌های برتر دنیا مانند روسیه برای پیشبرد اهداف منطقه‌ای خود ایران اسلامی را به عنوان متحدی استراتژیکی و مطمئن انتخاب و اقدامات منطقه‌ای مشترک خود را با هماهنگی ایران انجام دهد. به اعتراف همگان امروز هیچ تصمیمی در هر سطحی در منطقه بدون حضور مؤثر ایران امکانپذیر نیست. شکل‌گیری جریان سگ‌های وحشی تروریستی بدون شک و به اذعان وزیر خارجه اسبق امریکا نقشه امریکا و همپیمانان غربی‌اش برای جلوگیری از تغییر و تحول در هندسه قدرت جهانی به نفع اسلام بوده است. امروز جهان از تک‌قطبی شکل گرفته در سال ۱۹۹۱ و بعد از فروپاشی شوروی، در حال حرکت به سمت جهانی چند‌قطبی است و امریکا دیگر قدرت بلامنازع و تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر برای دنیا نیست. یکی از دلایل عمده این اتفاق بلاشک نظام مردمی برخاسته از مبانی اسلامی با رهبری امام راحل عظیم‌الشأن و خلف صالح ایشان امام خامنه‌ای عزیز(مدظله العالی) بوده است و این همان تغییر و تحول در هندسه قدرت جهانی است. دنیای غرب خیلی تلاش کرده که از این تغییر جلوگیری کند اما ناب بودن نظام اندیشه‌ای اسلام و افزایش توانمندی‌های روزافزون و توسعه اقتدار دفاعی و امنیتی ایران اسلامی به عنوان مانعی بزرگ در مقابل این دسیسه‌ها بوده است و به نظر می‌رسد عملیات موشکی سپاهیان اسلام نقطه عطفی در تحول هندسه قدرت جهانی به سمت و سوی تعیین‌کنندگی نقش ایران در تحولات منطقه و جهان پیش خواهد رفت و می‌رود ایران اسلامی را به یکی از چند قطب بزرگ جهان در عرصه‌های مختلف به ویژه قدرت دفاعی و امنیتی تبدیل کند.

منبع: روزنامه جوان

انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *